Snažíte se vytvořit zahradu, ve které byste se cítili dobře i během následujících let? Nezáleží na tom, zda se chcete pouštět do velkých stavebních úprav, nebo se „jen“ poohlížíte po drobnostech, jako jsou nové palubky, nevšední rostliny či osvětlení.
1. Zaměřte se na svůj trávník
Obvykle bývá tou největší plochou, kterou z okna vidíme. A dáme-li mu jasně ohraničený tvar a podobu, stane se tím, co zformuje zahradu jako takovou. Nebojte se jeho konec jasně vymezit. Koneckonců – kdo říká, že nemůže být třeba čtvercový nebo kruhový?
2. Rozdělte zahradu do jednotlivých zón
Dobře navržená zahrada v sobě ukrývá několik oddělených „místností.“ Jinak by totiž měl vypadat prostor pro relax, jinak pro sport a jinak pro pěstování ovoce a zeleniny. Nebojte se jednotlivé kouty oddělit opravdu „tvrdě“, například vysokými keři růží nebo bambusem. Vyplatí se to.
3. Stromy jako nezbytný základ
Zatímco trávník vyznačuje plochu vaší zahrady, stromy se postarají o její hradby – nebo také kulisy, chcete-li. V malých zahradách (ovšem nejenom tam) zažívají boom vícekmenové stromy, poskytující velký užitek v malém prostoru.
4. Výsadba jako z partesu
Ani v tomto případě se bez plánování neobejdete. Základ by měly tvořit stálezelené keře, díky nimž vše ostatní nádherně vynikne. Stanou se oním pomyslným vykřičníkem a rámem pro záhony s květinami nebo kvetoucími dřevinami.
5. Nábytek vybírejte s rozmyslem
Pravidlo je jednoduché – do menších zahrad se hodí spíše nábytek skládací, zatímco větší prostory si mohou dovolit i masivně stavěné kousky.
6. Maximalizujte prostor vertikálně
Čím menší plochu máte k dispozici, tím vynalézavější byste měli být. Vše, co jen trochu jde, tak pěstujte vertikálně, nakupte si závěsné košíky a květináče apod.
7. I dlažba má na zahradě své místo
Nejenom barva, ale i směr dláždění a použitý materiál může zahradě dodat kýžený ráz. Černá nebo stříbrná dlažba působí moderně, kameny se zlatými odlesky odkazuje spíše na atmosféru anglické zahrady a obyčejný šedý nebo bílý kámen, uspořádaný spíše náhodně, se zase podobá oblíbeným francouzským zahradám.
8. Vsaďte i na výrazné úrovně
Zahrada by neměla být členitá jen vertikálně, ale také horizontálně. Kamenné schody, vyvýšené chodníčky, terásky z oblázků – to vše dodá vaší zahradě hloubku i plnou funkčnost.
9. Nezapomeňte na skutečné hranice své zahrady
Zatímco zeleň tvoří hranici pomyslnou, nejrůznější zdí, zídky a ploty jsou plnohodnotným hraničním i bezpečnostním prvkem. I tak by však měly vypadat, že mezi záhony a květiny patří – vizuální vazby jsou důležité.
10. Začleňte do zahrady i svůj dům
Přechod mezi „vnitřkem a vnějškem“ nemusí být nutně tak výrazný, jak jsme zvyklí. Pokud necháte stěny domu porůst zelení anebo před ně vysadíte vyšší trvalky či keře, opět to prohloubí iluzi velkého prostoru v zahradě.
11. Dekorace vybírejte střídmě
Zahrada není zahradou, dokud jí nedodáte osobitý ráz podle svého vkusu. Může jít o vodní prvek, povedenou sochu nebo třeba rovnou celý zahradní altánek v čínském stylu. Jen dbejte na začlenění dekorací do okolního prostoru, aby se v něm neztrácely nebo naopak nevystupovaly až příliš do popředí.
12. Osvětlení vám umožní užít si přírodu i v noci
Přemýšlejte nad ním proto stejně pečlivě jako ve svém domě či bytě. Hodí se velké lucerny i nenápadné solární lampičky. A své místo by tu mělo mít i ohniště nebo zahradní krb.
13. Dost místa i pro rodinu
Do chodníčků zabudujte kameny, po nichž bude možné skákat z místa na místo a vybudujte i několik koutů, kde budou mít jejich uživatelé naprosté soukromí.
14. Ruku v ruce s přírodou
A konečně – přestaňte sami sebe vnímat jako nepostradatelnou individualitu. Každá správná zahrada myslí i na druhé – postará se o včely, poskytne místo užitečnému hmyzu i úkryt pro ptactvo. Sterilní trávníky s tújemi už zkrátka nejsou IN ani náhodou.