Moderní interiér se vyznačuje mnoha různými zajímavými prvky. Využívá se také spousta různých stylů. Typický je například ten industriální. Průmyslový design je prostě zajímavý. Možná si to neuvědomujeme, ale máme ho mnohdy v interiéru také. My se v následujících řádcích podíváme mnohem podrobněji na to, jaké jsou jeho hlavní rysy, prvky a jaké zajímavosti je možné o tomto stylu zjistit. Rozhodně nelze počítat s tím, že by se využívaly pouze odhalené cihlové zdi a masivní okna s ocelovými konstrukcemi. Podívejme se tedy na industriální styl podrobněji a poukažme na jeho hlavní přednosti.
Jak lze definovat industriální styl?
Poměrně jednoduše. Jedná se o styl, který se jednoznačně inspiroval v továrnách a v různém podobném prostředí. Jmenovat bychom mohli kupříkladu půdní domy, případně hasičské zbrojnice nebo jiné objekty, které se vyznačovaly podobným charakterem. V podstatě tkví industriální styl v tom, že se něco staršího, technického či průmyslového přepracuje v podobném stylu, nicméně úplně v novotě. Estetika zůstane do značné míry podobná. Vládne jí minimalismus a maximální cit pro detail jako takový. Ostatně na základní znaky industriálního stylu se zaměříme v následujícím odstavci.
Tmavší odstíny samozřejmostí
Právě jimi bychom mohli bez větších problémů začít. Tmavší odstíny skutečně prostoru v industriálním pojetí dominují, nicméně zapomenout nelze ani na světlé akcenty, jež jsou nepochybně také součástí tohoto stylu. Jedná se především o světlé neutrální odstíny. Kombinace tmavých odstínů typu černé hnědé a šedé jsou velmi zajímavé. Když se ke všemu připojí pár světlých odstínů, není co řešit.
Otevřený prostor, který vypadá skvěle
Základem industriálního pojetí samotného prostoru je bezesporu jeho neohraničenost. V podstatě se jedná o jakýsi otevřený formát. Všechno navíc umocňují vysoké stropy, jež efektivně spojí více obytných prostor do jednoho jediného. Obývací pokoj se tak stává opravdu velkým prostorem, kde se může pohybovat velké množství lidí.
Charakteristické materiály
Hodně důležitou roli hrají bezesporu také materiály. Ostatně třeba taková kuchyně může dostat úplně jiné rozměry. Typické mohou být například surové materiály, jež doznaly minimálních změn po opracování. Na mysli máme především sklo a dřevo. Tyto materiály jsou charakteristické svým unikátním vzhledem a také vcelku drsným charakterem. Obnažené potrubí nebo lehce upravené dřevo vypadá v interiéru i exteriéru hodně zajímavě a poutavě. A co třeba taková měď nebo mosaz. Oba dva materiály jsou typické jakousi syrovostí, která ale přechází v poutavý design se vším všudy. V hlavní roli mnohdy bývá unikátní textura povrchu. Typický je jak v podobě cihlových stěn, tak i zdánlivě neopracovaného betonu. Třeba takové betonové podlahy jsou jakousi klasikou v rámci industriálního stylu. Jinak je ale možné narazit i na nejmodernější interiér se spoustou zajímavých prvků typických pro současné pojetí vnitřních prostor různých objektů.
Spousta zajímavých objektů
Industriálního stylu je možné dosáhnout prakticky v jakémkoli interiéru, nicméně nejlépe se hodí charakteristické starší stavby, jež mají s průmyslovým prostředí spousty společného. Mnohdy zůstaly tyto budovy opuštěny v důsledku nalezení nové mechanizace a nových principů výroby. Na mysli máme především různé charakteristické průmyslové městské komunity, kde se nacházely domy patřící dělníkům a řemeslníkům. Vynikajícím příkladem jsou mimo jiné třeba takové staré mlýny. Ty už pochopitelně přestaly být funkční a pokrok je tak nějak odsoudil k zániku. Přesto se ale daly zrenovovat takovým způsobem, že vznikl nový objekt, třeba i plně funkční. Hodně oblíbené k rekonstrukci v industriálním stylu byly také sklady. Tyto budovy se vyznačovaly především vysokými stropy a také obří porcí prostoru. Dnes mohou být využité v mnoha různých odvětvích. Typická jsou třeba velká dětská herní centra. Zapomenout nelze ani na hobby markety a jiné obchodní domy. Konkrétně se lze inspirovat přímo v mnohých nákupních centrech, jichž je obří množství po celém světě. Zapomenout přitom zcela jistě nelze ani některé další stavby. Typické jsou kupříkladu přestavěné garáže, kočárkárny, kostely a jiné budovy.
Unikátní styl designu nepodobající se žádnému jinému
Industrialismus byl dlouhou dobu součástí prostorové a strukturální konstrukce. Postupně se ale začal prosazovat jako styl designu. Zcela unikátní, originální a nepodobající se žádnému jinému stylu. Podstatu industriálního stylu dokážou představovat i zdánlivé detaily, mezi které se řadí koupelny složené z malých kachliček nebo černé sprchy, jimž dominují ocelové prvky. Celoplošná okna a odhalené trubky také jasně svědčí o tom, že industriální vliv je velmi silný.
Mix nového a staršího
Určitě je třeba rozlišit kompletně industriální styl a takzvaně přechodný. prvně jmenovaný se vyloženě skládá z různých prvků, které patří k syrovosti tohoto proudu. Jde tedy o materiály typu kovu, dřeva a jiných materiálů ve své čisté přírodní podobě s minimální úpravami. U přechodného stylu se vsází na eklekticismus, tedy složení starého a nového materiálu. Starožitné a moderní prvky tvoří jakýsi kompaktní celek, který vypadá náramně. Designově prostě a jednoduše nadchne fakticky kohokoli.
Jak si doma vytvořit to nejlepší z industriálního stylu?
Alternativ je pochopitelně poměrně hodně. My se na některé zaměříme mnohem podrobněji. Začít můžete třeba tradiční tmavou akcentovou zdí. Na tu lze zavěsit nějakou zajímavou tapetu, která bude vynikat třeba motivy dřeva či oceli, případně jinými industriálními motivy. Alternativ je poměrně hodně. Určitě se také vyplatí instalace výrazných světel. Tradiční bývají zejména odkryté žárovky, jež dávají na obdiv právě onu mechanizaci a onu industriálním stylem opěvovanou realitu. Samozřejmě se bude jednat o LED žárovky. Ty vláknové jsou už velmi neúsporné a do interiéru se již moc často neinstalují. Hodně oblíbený je taktéž repasovaný nábytek. Ten bývá poměrně často konstruován z masivního dřeva, což zajistí jeho maximální možnou výdrž. Především staré dřevěné sety vypadají náramně a hned tak se nezničí. ba naopak, dokážou vydržet velmi dlouhou dobu. Vynikající jsou mimo jiné i upcyklované dekorace. Interiéru dají dokonalý šmrnc a oživí jej maximálním možným způsobem. Z dalších materiálů, jež se dokonale kombinují se dřevem nebo kovem, jsou překližka a kůže. Takové drahé kovy lze dokonale kombinovat i se sklem. Tak jako tak mohou dostat další rozměr. Syrová texturní ohniska jsou také schopna zaujmout a být středem pozornosti. Pracovat s nimi se také vyplatí. Pouvažovat se vyplatí také nad masivními dřevěnými poličkami. Ty mohou sloužit pro uschování knih. Především staré svazky není od věci dát na obdiv návštěvám. V industriálně laděném interiéru působí knihy naprosto stylově. Jinak není problém knihy dát také do pevných bytelných masivních knihoven.